13 grudnia 2016 Akcesoria i przybory fryzjerskie
Najważniejsze cechy nożyczek fryzjerskich

Dwie najważniejsze rzeczy, o które musimy zadbać w czasie kupowania nożyczek fryzjerskich do swojego salonu, to upewnienie się, że nożyczki są ostre i że nie powodują strzępienia się włosów. Cięcie powinno być wykonywane jednym ruchem i to powinno wystarczać.

Nożyczki fryzjerskie

W naturalny sposób ważna jest także wytrzymałość nożyczek. Muszą się w związku z tym poddawać łatwej konserwacji, czyli oliwieniu i ostrzeniu, a także regulacji śruby przy nożyczkach.

Długość nożyczek powinna być dopasowywana nie do rodzaju pracy, ale raczej do cech fizjonomicznych fryzjera, czyli do rozmiaru jego dłoni. Zapewni to dokładniejsze strzyżenie i lepszą kontrolę nad całym procesem. Proste strzyżenie męskie umożliwia korzystanie z fachowych nożyczek o wielkości ostrza nawet do 6,5”, ale strzyżenia damskie wykonuje się zawsze nożyczkami mniejszymi, dlatego w salonie potrzebne są różne rodzaje nożyczek. Praktykanci i osoby o najmniejszych dłoniach powinny korzystać z nożyczek o ostrzach 4,5”.

 

Jeśli naszym celem jest przerzedzenie włosów, konieczne będzie wykorzystanie degażówek, czyli specjalnych nożyczek z ząbkami. Degażówki są wskazane do zrobienia porządku z bujną czupryną lub z fryzurą opierającą się stylizacji. Degażówki jednostronne eliminują 50% uchwyconych włosów, a degażówki dwustronne 30%, co zależy także od szerokości rozstawu zębów nożyczek. Specjalnym rodzajem degażówek są degażówki punktowe, które mogą ucinać nawet 90% włosów z uchwyconego pasma. Zazwyczaj właściwości de gazówek są dokładnie na nich opisane.

Rodzaje nożyczek

Często wykorzystywany jest system przyrostków do nazw nożyczek. Opisują one ich dodatkowe funkcje lub specjalne zastosowania:

Offset – nożyczki o ukośnym kształcie przeznaczone do wykonywania dokładnego strzyżenia w okolicach uszu i innych trudno dostępnych miejscach. Strzyżenie w trudnych miejscach jest dzięki nim bardzo płynne.

Żurawie (crane) – dobrze wyważone nożyczki o specjalnej rękojeści w kształcie żurawia. Posiadają cienkie ostrza i służą przede wszystkim do stylizacji fryzury. Zazwyczaj ostrza są wykończone tytanem.

Rotating/movable – nożyczki posiadające obracane oczko. Przeznaczone są do długiej pracy, ponieważ pozwalają na zachowywanie naturalnego kształtu dłoni, co pozwala na minimalizację zmęczenia nadgarstka. Łatwiejsze jest też trzymanie ich w nietypowej pozycji w czasie strzyżenia.

Curved – nożyczki o zakrzywionych ostrzach przypominające nożyczki kosmetyczne z tą różnicą, że ich uchwyt jest stosunkowo bardzo duży. Poprawia to kontrolę w czasie pracy i tym samym precyzję strzyżenia.

Prism – nożyczki-degażówki z ząbkami w kształcie V. Posiadają miękkie wykończenie, idealne do strzyżenia bez poślizgu.

 

Polecane nożyczki fryzjerskie

 

Micro – nożyczki wyposażone w mikro-szluf, czyli specjalne ząbki na jednym z ostrzy nożyczek. Przytrzymują cięty kosmyk włosów w celu łatwiejszego ścinania ich przez przeciwległe ostrze.

Relax – asymetryczne nożyczki ograniczające napięcie mięśniowe w dłoni fryzjera w czasie ścinania włosów.

Nożyczki razory to z kolei narzędzia służące do specjalistycznego cieniowania i budowania puszystości włosów.

Zobacz również
Akcesoria i przybory fryzjerskie

Jeśli nadal golisz się przy użyciu maszynek na wkłady lub współczesnych maszynek jednorazowych, to tylko dlatego, że nie znasz lepszych rozwiązań. Firmy zajmujące się goleniem wykonują...

Razem to zrobiliśmy! Drodzy Klienci i Informatycy Rockwell, Z radością informujemy, że w tym tygodniu wszystkie zamówienia przedpremierowe Rockwell 6S oraz darmowe maszynki do golenia z...

Jeśli ktoś zna się na męskiej urodzie i męskiej pielęgnacji, to jest to Don Draper. Choć wiele rzeczy zmieniło się w ciągu siedmiu sezonów serialu Mad Men, zawsze pogodny wygląd Dona...