13 grudnia 2016 Akcesoria i przybory fryzjerskie
Najważniejsze cechy nożyczek fryzjerskich

Dwie najważniejsze rzeczy, o które musimy zadbać w czasie kupowania nożyczek fryzjerskich do swojego salonu, to upewnienie się, że nożyczki są ostre i że nie powodują strzępienia się włosów. Cięcie powinno być wykonywane jednym ruchem i to powinno wystarczać.

Nożyczki fryzjerskie

W naturalny sposób ważna jest także wytrzymałość nożyczek. Muszą się w związku z tym poddawać łatwej konserwacji, czyli oliwieniu i ostrzeniu, a także regulacji śruby przy nożyczkach.

Długość nożyczek powinna być dopasowywana nie do rodzaju pracy, ale raczej do cech fizjonomicznych fryzjera, czyli do rozmiaru jego dłoni. Zapewni to dokładniejsze strzyżenie i lepszą kontrolę nad całym procesem. Proste strzyżenie męskie umożliwia korzystanie z fachowych nożyczek o wielkości ostrza nawet do 6,5”, ale strzyżenia damskie wykonuje się zawsze nożyczkami mniejszymi, dlatego w salonie potrzebne są różne rodzaje nożyczek. Praktykanci i osoby o najmniejszych dłoniach powinny korzystać z nożyczek o ostrzach 4,5”.

 

Jeśli naszym celem jest przerzedzenie włosów, konieczne będzie wykorzystanie degażówek, czyli specjalnych nożyczek z ząbkami. Degażówki są wskazane do zrobienia porządku z bujną czupryną lub z fryzurą opierającą się stylizacji. Degażówki jednostronne eliminują 50% uchwyconych włosów, a degażówki dwustronne 30%, co zależy także od szerokości rozstawu zębów nożyczek. Specjalnym rodzajem degażówek są degażówki punktowe, które mogą ucinać nawet 90% włosów z uchwyconego pasma. Zazwyczaj właściwości de gazówek są dokładnie na nich opisane.

Rodzaje nożyczek

Często wykorzystywany jest system przyrostków do nazw nożyczek. Opisują one ich dodatkowe funkcje lub specjalne zastosowania:

Offset – nożyczki o ukośnym kształcie przeznaczone do wykonywania dokładnego strzyżenia w okolicach uszu i innych trudno dostępnych miejscach. Strzyżenie w trudnych miejscach jest dzięki nim bardzo płynne.

Żurawie (crane) – dobrze wyważone nożyczki o specjalnej rękojeści w kształcie żurawia. Posiadają cienkie ostrza i służą przede wszystkim do stylizacji fryzury. Zazwyczaj ostrza są wykończone tytanem.

Rotating/movable – nożyczki posiadające obracane oczko. Przeznaczone są do długiej pracy, ponieważ pozwalają na zachowywanie naturalnego kształtu dłoni, co pozwala na minimalizację zmęczenia nadgarstka. Łatwiejsze jest też trzymanie ich w nietypowej pozycji w czasie strzyżenia.

Curved – nożyczki o zakrzywionych ostrzach przypominające nożyczki kosmetyczne z tą różnicą, że ich uchwyt jest stosunkowo bardzo duży. Poprawia to kontrolę w czasie pracy i tym samym precyzję strzyżenia.

Prism – nożyczki-degażówki z ząbkami w kształcie V. Posiadają miękkie wykończenie, idealne do strzyżenia bez poślizgu.

 

Polecane nożyczki fryzjerskie

 

Micro – nożyczki wyposażone w mikro-szluf, czyli specjalne ząbki na jednym z ostrzy nożyczek. Przytrzymują cięty kosmyk włosów w celu łatwiejszego ścinania ich przez przeciwległe ostrze.

Relax – asymetryczne nożyczki ograniczające napięcie mięśniowe w dłoni fryzjera w czasie ścinania włosów.

Nożyczki razory to z kolei narzędzia służące do specjalistycznego cieniowania i budowania puszystości włosów.

Zobacz również
Akcesoria i przybory fryzjerskie

Nożyczki degażówki, czyli mówiąc poprawnie, nożyczki efilowane, wykorzystywane są w specjalnej technice strzyżenia powodującej przerzedzenie włosów na całej długości. Zmniejsza...

Jeśli chodzi o profesjonalne lokówki wybór jest bardzo duży a cały asortyment z tym związany dzielić można na kilka istotnych kwestii.   Lokówka - rodzaje, parametry ...

Najważniejsza różnica pomiędzy maszynkami fryzjerskimi dotyczy sposobu zasilania. Mamy maszynki wymagające podłączenia do sieci elektrycznej w czasie pracy i takie, które posiadają...